Megbírságol a munkavédelmi hatóság! De vajon mennyire?
Hogyan szól a passzus?
A Munkavédelmi Törvény (1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről) 82. § szerint a munkavédelmi hatóság munkavédelmi bírságot alkalmaz az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó követelmények teljesítését elmulasztó, és ezzel a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyeztető munkáltatóval, vagy az összehangolási kötelezettség megvalósításáért* felelős személlyel vagy szervezettel** szemben.
(*Olyan munkahelyen, ahol különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak, lásd például építkezések, ** a vállalat munkavédelmi szolgáltatója)
A bírság mértékéről és kiszabására vonatkozó részletes szabályokról már egy másik Kormányrendelet (273/2011. (XII. 20.) Korm. rendelet) határoz, illetve biztosít egy kötött mérlegelési jogkört az eljáró munkavédelmi hatóság részére.
Akkor számoljunk!
A munkavédelmi bírság alapösszege a súlyosan veszélyeztetett munkavállalónként 50.000 forint. Ezután a rendelet az egyes minősítő körülményekhez konkrétan meghatározott szorzótényezőket rendel. Végül a munkavédelmi hatóság mérlegelési jogkörében legfeljebb 20%-kal növelheti vagy csökkentheti a bírság mértékét.
A rövid képlet:
a munkavédelmi bírság alapösszege x JOGALKOTÓ ÁLTAL meghatározótt minősítő körülmények szorzótényezői +- az ADOTT MUNKAVÉDELMI HATÓSÁG ÁLTAL értékelhető minősítő körülmények %-os értéke.
A munkavédelmi hatóság mérlegelési jogkörében legfeljebb 20%-kal megemelheti ha
- a határértékkel jellemzett kóroki tényezőkre megadott határérték túllépése a 10%-ot meghaladja,
- a munkavédelmi normában meghatározott mérték túllépése a 10%-ot meghaladja,
- a munkáltató nem bízott meg munkavédelmi szakembert a munkavédelmi feladatok ellátására,
- nincs a munkáltatónál biztosítva a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás,
- II. vagy III. veszélyességi osztályba sorolt munkáltatónál az előírt kockázatértékelés hiányzik,
- a munkavédelmi oktatás nem került megtartásra,
- a munkáltató nem szervezte meg a munkavédelmi képviselő választást, vagy nem biztosította a megválasztott munkavédelmi képviselő működési feltételeit,
- jogszabályban meghatározott esetekben a munkáltató nem alkalmazott biztonsági és egészségvédelmi koordinátort,
- a munkáltató a munkavégzés hatókörében tartózkodó személy életét, testi épségét és egészségét is veszélyezteti.
A munkavédelmi hatóság mérlegelési jogkörében legfeljebb 20%-kal csökkentheti ha
- a munkáltató a hatályos munkavédelmi előírásoknál szigorúbb megelőző intézkedéseket valósít meg,
- a veszélyeztetés megvalósulásában a munkavállaló szabályszegő magatartása is közrejátszott,
- a munkáltató tényfeltárást segítő magatartást tanúsított.
A (rossz) példa
A következőkben egy konkrét példát mutatunk, ahol a bírság mértékét a fenti képen látható képlet alapján számolták ki:
A Hatóság által ellenőrzött munkáltatónál 2 fő munkavállaló dolgozott az építési munkaterületen. Az ellenőrzés során a következő szabálytalanságokat találták:
- az egyik dolgozó egy szabálytalanul kialakított gurulóállvány oldalsó tartóelemén állt 3,5 m magasságban, leesés ellen egyéni védőeszöközt nem viselt. (nem is volt ilyen a munkaterületen)
- a munkavállalók nem tudták bemutatni a helyszínen a munkakörük biztonságos betöltésére vonatkozó orvosi alkalmasságukat igazoló dokumentumot (nem vettek részt üzemorvosi vizsgálaton)
- az építési területen kötelező védősisakot és védőcipőt nem viselték (a helyszínen nem állt rendelkezésre)
- a munkáltató kockázatértékeléssel nem rendelkezett
- a munkavállalók munkavédelmi oktatását igazoló dokumentum nem volt a helyszínen, és a későbbiekben bizonyítást nyert, hogy nem rendelkeztek vele
- az egyéni védőeszköz juttatás rendjének meghatározása nem volt a helyszínen, és a későbbiekben bizonyítást nyert, hogy nem rendelkeztek vele
- a munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatok rendje nem vot a helyszínen, és a későbbiekben bizonyítást nyert, hogy nem rendelkeztek vele
A fenti hibapontok miatt a munkavédelmi hatóság bírságot szabott ki erre a munkáltatóra. A Határozatban pontosan leírják, hogy milyen szorzótényezőket vettek figyelembe a bírság összegének meghatározásánál.
Összegzés és tanulság
- A munkáltatót megbüntették 144.000 Ft-ra, mivel nem teljesítette a biztonságos munkavégzésre vonatkozó előírásokat.
- A bírság kifizetésén kívül ugyanúgy el kell készíttetnie a különböző munkavédelmi dokumentumokat, illetve a megfelelő egyéni védőeszközökkel el kell látnia a munkavállalóit, szerződnie kell üzemorvossal, és ezek természetesen költségekkel járnak.
- A munkavédelmi szabályok megsértővel szemben különböző szankciókat alkalmazhatnak, mint például az állami támogatásból, közbeszerzésekből való kizárás. Sokszor az is előfordul, hogy a nagyobb partnerek kockázati tényezőként tekintenek az olyan cégekre, akiket megbüntettek a hatóságok (elsősorban adóhatóság, munkaügyi- és munkavédelmi hatóságok).
A tanulság pedig roppant egyszerű:
A kár nem 144.000 Ft, hanem jelen pillanatban még megbecsülhetetlen. Mennyivel egyszerűbb lett volna, ha eleve rendelkezik a munkáltató minden szükséges irattal, illetve gondoskodik azoknak az embereknek a biztonságáról, akik az ő érdekében tevékenykednek.